Legal Awards 2010

ARGENTINA Best Banking & Finance Team Bruchuo, Fernandez Madero 
& Lombardi Best M&A Team M&M Bomchil Best Tax Team Asorey & Navarrine Best Corporate & 
Commercial Team Marval, O’Farrell & Mairal Best Dispute Resolution Team Allende & Brea Best Real Estate Team Klein & Franco Best Intellectual Property Team Mitrani Caballero Ojam Abogados Best Competition […]

 
May 4, 2012

ARGENTINA

Best Banking & Finance Team
Bruchuo, Fernandez Madero 
& Lombardi

Best M&A Team
M&M Bomchil

Best Tax Team
Asorey & Navarrine

Best Corporate & 
Commercial Team
Marval, O’Farrell & Mairal

Best Dispute Resolution Team
Allende & Brea

Best Real Estate Team
Klein & Franco

Best Intellectual Property Team
Mitrani Caballero Ojam Abogados

Best Competition 
& Anti-Trust Team
Estudio Beccar Varela

Best Energy Team
Estudio O’Farrell

Best Insolvency & Financial Restructuring Team
Errecondo, Salaverri, Dellatorre, Gonzalez & Burgio

Best Employment Team
Nicholson y Cano Abogados

Best Individual Lawyer
Hector Alegria: Estudio Alegria, Buey Fernandez, Fissore y Montemerlo

Best Transfer Pricing Team
JP O’Farrell Abogados

Best Foreign Investment Practice
Hope, Duggan & Silva

 

AUSTRALIA

Best Banking & Finance Team
Freehills

Best M&A Team
Blake Dawson Waldron

Best Tax Team
Atanaskovic Hartnell

Best Corporate & 
Commercial Team
Allens Arthur Robinson

Best Dispute Resolution Team
Mallesons Stephen Jaques

Best Real Estate Team
Deacons

Best Intellectual Property Team
Minter Ellison

Best Business Law Team
DLA Philips Fox

Best Competition 
& Anti-Trust Team
Gilbert & Tobin

Best Energy Team
Clayton Utz

Best Insolvency & Financial Restructuring Team
Henry Davis York

Best Employment Team
Arnold Bloch Leibler

Best Individual Lawyer
Michael Ball: Allens Arthur Robinson

Best Transfer Pricing Team
Banki Haddock Flora

Best Foreign Investment Practice
Moulis Legal

 

BAHAMAS

Best Banking & Finance Team
McKinney, Bancroft & Hughes

Best Corporate & 
Commercial Team
Graham Thompson & Co

Best Real Estate Team
Higgs & Johnson

Best Insolvency & Financial Restructuring Team
Callenders & Co

Best Individual Lawyer
Brian Simms: Lennox Paton

Best Transfer Pricing Team
Lennox Paton

 

BELGIUM

Best Banking & Finance Team
Clifford Chance LLP

Best M&A Team
Eubelius

Best Tax Team
Loyens

Best Corporate & 
Commercial Team
Linklaters

Best Dispute Resolution Team
Hanotiau & Van den Berg

Best Real Estate Team
Altius

Best Intellectual Property Team
Bird & Bird

Best Competition 
& Anti-Trust Team
Allen & Overy LLP

Best Energy Team
Liedekerke Wolters Waelbroeck Kirkpatrick

Best Insolvency & Financial Restructuring Team
WilmerHale

Best Employment Team
Brian Hartnett, Squire, Sanders 
& Dempsey LLP

Best Individual Lawyer
Philipe de Baere

Best Shipping Team
Nautadutilh

Best Transfer Pricing Team
Hogan & Hartson

Best Foreign Investment Practice
Simont Braun

 

BERMUDA

Best Banking & Finance Team
Attride-Stirling & Woloniecki

Best M&A Team
Appleby

Best Corporate & 
Commercial Team
Conyers Dill & Pearman

Best Dispute Resolution Team
Cox Hallett Wilkinson

Best Insolvency & Financial Restructuring Team
Mello Jones & Martin

Best Individual Lawyer
David Lines: Appleby

 

BRAZIL

Best Banking & Finance Team
Machado, Meyer, Sendacz e Opice

Best M&A Team
Pedro Dutra Advogados

Best Tax Team
Ernst & Young

Best Corporate & 
Commercial Team
Pinheiro Neto Advogaados

Best Dispute Resolution Team
Andrade & Fichtner Advogatos

Best Real Estate Team
Barbosa, Mussnich & Aragao

Best Intellectual Property Team
BKBG

Best Competition 
& Anti-Trust Team
Trench, Rossi e Watanabe

Best Energy Team
Villemor Amaral

Best Insolvency & Financial Restructuring Team
Veirano Advogados

Best Employment Team
Demarest e Almeida

Best Individual Lawyer
Ana Paula Bailer Ingham: Pinheiro Neto Advogados

Best Transfer Pricing Team
Tozzinifriere Advogados

Best Foreign Investment Practice
Motta, Fernandes Rocha Advogados

 

CANADA

Best Banking & Finance Team
Davies Ward Phillips & Vineberg LLP

Best M&A Team
Davies Ward Phillips & Vineberg LLP

Best Corporate Tax Team
Borden Ladner Gervais LLP

Best Corporate & 
Commercial Team
McCarthy Tetrault LLP

Best Dispute Resolution Team
Hunter Litigation Chambers

Best Real Estate Team
Goodmans LLP

Best Intellectual Property Team
Ogilvy Renault LLP

Best Competition 
& Anti-Trust Team
Fasken Martineau DuMoulin LLP

Best Energy Team
Macleod Dixon LLP

Best Insolvency & Financial Restructuring Team
Osler, Hoskin & Harcourt LLP

Best Employment Team
Heenan Blaikie

Best Individual Lawyer
Randy Bauslaugh: Blake, Cassels 
& Graydon LLP

Best Shipping Team
Bull Housser & Tupper LLP

Best Transfer Pricing Team
Dimock Stratton LLP

Best Foreign Investment Practice
Cassels Brock & Blackwell LLP

 

CAYMAN ISLANDS

Best Banking & Finance Team
Walkers

Best M&A Team
Soloman Harris

Best Corporate & 
Commercial Team
Maples and Calder

Best Competition 
& Anti-Trust Team
Mourant du Feu & Jeune

Best Insolvency & Financial Restructuring Team
Campbells Attorneys at Law

Best Individual Lawyer
Alistair Walters: Campbells Attorneys at Law

 

CHILE

Best Banking & Finance Team
Claro y Cia

Best M&A Team
Cariola Diez Perez-Cotapos & Cia

Best Tax Team
Philippi, Yrarrazaval, Pulido & Brunner

Best Corporate & 
Commercial Team
Vial y Cia

Best Dispute Resolution Practice
Vergara, Labarca & Cia

Best Intellectual Property Team
Prieto y Cia

Best Competition 
& Anti-Trust Team
Morales y Besa

Best Energy Team
Carey y Cia

Best Individual Lawyer
Jaime Rios: Prieto y Cia

Best Foreign Investment Practice
Barros & Errazuriz Abogados

 

CHINA

Best Banking & Finance Team
King & Wood

Best M&A Team
Commerce & Finance Law Offices

Best Corporate & 
Commercial Team
Fangda Partners

Best Dispute Resolution Team
Herbert Smith

Best Real Estate Team
Woo Kwan Lee & Lo

Best Intellectual Property Team
Gide Loyrette Nouel

Best Insolvency & Financial Restructuring Team
Guantao Law Firm

Best Employment Team
Johnson Stokes & Master

Best Individual Lawyer
Howard Chao: O’Melveny 
& Myers LLP

Best Shipping Team
Holman Fenwick & Willan

Best Foreign Investment Practice
Jingtian & Gongcheng

 

COSTA RICA

Best M&A Team
Oller Abogados

Best Tax Team
Consortium Lacle & Gutierrez

Best Corporate & 
Commercial Team
Central Law

Best Real Estate Team
BLP Abogados

Best Intellectual Property Team
Aguilar Castillo Love

Best Competition 
& Anti-Trust Team
Arias & Munoz

Best Employment Team
Facio & Canas

Best Foreign Investment Practice
Zurcher Odio & Raven

 

CROATIA

Best Banking & Finance Team
Savoric & Partners

Best M&A Team
Porobija & Porobija

Best Corporate & 
Commercial Team
Bogdanovic, Dolocki & Partners

Best Real Estate Team
Markovic & PIlso

Best Intellectual Property Team
Vukmir & Associates

Best Individual Lawyer
Bojan Fras: Zuric i Partneri

 

CYPRUS

Best Banking & Finance Team
Chryssafinis and Polyviou

Best M&A Team
Patrikios Pavlou & Co

Best Tax Team
Deloitte

Best Corporate & 
Commercial Team
Michael Kyprianou & Co.

Best Intellectual Property Team
Georgiades & Pelides

Best Competition 
& Anti-Trust Team
Andreas Neocleous & Co

Best Individual Lawyer
Christos Mavrellis: Chrysses Demetriades & Co

Best Shipping Team
Montanios & Montanios

 

DENMARK

Best Banking & Finance Team
Bech-Bruun

Best M&A Team
Gorrissen Federspiel Kierkegaard

Best Tax Team
Nielson Norager

Best Corporate & 
Commercial Team
Kromann Reumert

Best Dispute Resolution Team
Hjejle Gersted & Mogensen

Best Real Estate Team
Accura Advokataktieselskab

Best Competition 
& Anti-Trust Team
Jonas Bruun

Best Insolvency & Financial Restructuring Team
Plesner Svane Gronberg

Best Employment Team
Norrbom Vinding

Best Individual Lawyer
Jesper Fabricius: Accura Advokaktieselskab

 

EGYPT

Best Banking & Finance Team
Al Kamel Law Office

Best M&A Team
Zulficar & Partners

Best Tax Team
Zaki Hashem & Partners

Best Corporate & 
Commercial Team
Shalakany Law Office

Best Dispute Resolution Team
Kosheri, Rashed & Riad

Best Intellectual Property Team
Hassouna & Abou Ali

Best Employment Team
Ibrachy & Dermarkar

Best Individual Lawyer
Mona Zulficar: Zulficar & Partners

 

ESTONIA

Best Banking & Finance Team
Tark & Co

Best M&A Team
Law Office OTS & Co

Best Tax Team
Raidla & Partners

Best Corporate & 
Commercial Team
Lepik & Luhaar Lawin

Best Dispute Resolution Team
Law Office Aivar Pilv

Best Real Estate Team
Glimstedt Straus & Partners

Best Insolvency & Financial Restructuring Team
Luiga Mody Haal Borenius

Best Individual Lawyer
Peeter Lepik: Lepik & Luhaar Lawin

 

FINLAND

Best Banking & Finance Team
Borenius & Kemppinen

Best M&A Team
Castren & Snellman

Best Tax Team
Deloitte

Best Corporate & 
Commercial Team
White & Case

Best Dispute Resolution Team
Roschler

Best Real Estate Team
Fennica Attorneys Ltd

Best Intellectual Property Team
Backstrom & Co

Best Competition 
& Anti-Trust Team
Hannes Snellman

Best Insolvency & Financial Restructuring Team
Luostarinen Mettala Raikkonen Attorneys at Law

Best Employment Team
Attorneys at Law Esko, Uoti & Sotamaa Oy

Best Individual Lawyer
Ville Hailikari: Krogerus Attorneys Ltd

 

GERMANY

Best Banking & Finance Team
Freshfields Bruckhaus Deringer

Best M&A Team
P+P Pollath + Partners

Best Tax Firm
PricewaterhouseCoopers

Best Corporate & 
Commercial Team
Hemmelrath & Partner / 
Marccus Partners

Best Dispute Resolution Team
CMS Hasche Sigle

Best Real Estate Team
Buse Heberer Fromm

Best Intellectual Property Team
Rospatt Osten Pross

Best Competition 
& Anti-Trust Team
Cleary Gottlieb Steen & Hamilton LLP

Best Energy Team
Heuking Kuhn Luer Wojtek

Best Insolvency & Financial Restructuring Team
Hengeler Mueller

Best Employment Team
Gliess Lutz

Best Individual Lawyer
Prof. Dr. Alexander Hemmelrath: Hemmelrath & Partner

Best Transfer Pricing Team
Ernst & Young

Best Foreign Investment Practice
Taylor Wessing

 

GREECE

Best Banking & Finance Team
PotamitisVekris

Best M&A Team
Law Office T.J.Koutalidis

Best Tax Team
V&P Law Firm

Best Corporate & 
Commercial Team
KLC Law Firm

Best Dispute Resolution Team
Bahas, Gramatidis & Partners

Best Real Estate Team
KLC Law Firm

Best Intellectual Property Team
Karatzas & Partners

Best Competition 
& Anti-Trust Team
Dryllerakis & Associates

Best Energy Team
KLC Law Firm

Best Insolvency & Financial Restructuring Team
Kyriakides Georgopoulos & Daniolos Issaias Law Firm

Best Employment Team
M&P Bernitsas Law Offices

Best Individual Lawyer
Giorgos Bersis: PI Partners

Best Shipping Team
Timagenis Law Firm

Best Transfer Pricing Team
Tsibanoulis & Partners

Best Foreign Investment Practice
Papapolitis & Papapolitis

 

HUNGARY

Best Banking & Finance Team
Koves Clifford Chance

Best M&A Team
Reczicza Law Firm White & Case LLP

Best Corporate & 
Commercial Team
CHSH

Best Dispute Resolution Team
Nagy es Trocsanyi

Best Real Estate Team
Ormai es Tarsai CMS Cameron McKenna LLP

Best Competition 
& Anti-Trust Team
Andreko Limnklaters Law Office

Best Individual Lawyer
Zoltan Martonyi: Martonyi es Kajtar

 

ICELAND

Best Banking & Finance Team
BBA Legal

Best Corporate & 
Commercial Team
LOGOS

Best Dispute Resolution Team
Jonsson & hall

Best Individual Lawyer
Jonas Lex: Adalsteinsson

 

INDIA

Best Banking & Finance Team
Amarchand & Mangaldas & Suresh A Shroff & Co

Best M&A Team
AZB & Partners

Best Tax Team
Economic Laws Practice

Best Corporate & 
Commercial Team
Trilegal

Best Dispute Resolution Team
Mulla & Mulla & 
Craigie Blunt & Caroe

Best Intellectual Property Team
Anand & Anand Advocates

Best Energy Team
Hemant Sahai Associates, Advocates

Best Transfer Pricing Team
Grant Thornton

 

Israel

Best Banking & Finance Team
Herzog, Fox & Neeman

Best M&A Team
Gornitzky & Co

Best Tax Team
Shekel & Co

Best Corporate & 
Commercial Team
Gross, Kleinhendler, Hodak, 
Berkman & Co

Best Dispute Resolution Team
Aaronsohn Sher Aboulafla 
Amoday & Co

Best Real Estate Team
Dr Alter & Co

Best Intellectual Property Team
S Horowitz & Co

Best Competition 
& Anti-Trust Team
Kantor, Elhanani, Tal & Co

Best Energy Team
Erndinast, Den Nathan & Co

Best Insolvency & Financial Restructuring Team
Danziger, Klagsbald & Co

Best Employment Team
Fischer Behar Chen Well Orion & Co

Best Individual Lawyer
Tally Eitan: Eitan-Mehulal Law Group

Best Transfer Pricing Team
Caspi & Co

Best Foreign Investment Practice
Levy Meidan & Co

 

Italy

Best Banking & Finance Team
Bonelli Erede Pappalardo

Best M&A Team
Cleary Gottlieb Steen & Hamilton LLP

Best Tax Team
Studio Grande Stevens

Best Corporate & 
Commercial Team
Rucellai & Raffaelli

Best Dispute Resolution Team
Lombardi Molinarie Associati

Best Real Estate Team
Carnelutti Studio Legale Associato

Best Intellectual Property Team
Studio Legale Jacobacci e Associati

Best Competition 
& Anti-Trust Team
Libertini Mario Studio Legale

Best Energy Team
Agnoli Bernardi e Associati

Best Insolvency & Financial Restructuring Team
Chiomenti Studio Legale

Best Industrial Relations & Labour Law Team
LABLAW
Failla Rotondi & Partners

Best Individual Lawyer
Franco Bonelli: Bonelli Erede Pappalardo

Best Transfer Pricing Team
CMS Adonnino Ascoli & 
Cavasola Scamoni

Best Foreign Investment Practice
Camozzi Bonissoni Varrenti 
& Associati

 

JORDAN

Best Banking & Finance Team
Obeidat & Freihat

Best M&A Team
Rajal KW Dajani & Associates

Best Corporate & 
Commercial Team
Ali Sharif Zu’bi Advocates & Legal Consultants

Best Real Estate Team
Nabulsi & Associates

Best Intellectual Property Team
Abu-Ghazaleh Legal

Best Insolvency & Financial Restructuring Team
Shair Law Firm

Best Individual Lawyer
Yousef Khalilieh: Rajai KW Dajani 
& Associates

 

KUWAIT

Best Banking & Finance Team
Al-Sarraf & Al-Ruwayeh

Best Energy Team
Al-Twaijri & Partners Law Firm

Best Individual Lawyer
Rob Little: Al-Sarraf & Al-Ruwayeh

Best Foreign Investment Practice
Anwar Al-Bisher & Partners

 

LATVIA

Best Banking & Finance Team
Baltmane & Bitans Law Office

Best M&A Team
Loze, Grunte & Cers

Best Tax Team
Lejins, Torgans & Partners

Best Corporate & 
Commercial Team
Klavins & Slaidins

Best Dispute Resolution Team
Rozenfelds & Partneri

Best Real Estate Team
Liepa, Skopina/Borenius

Best Competition 
& Anti-Trust Team
Kronbergs & Cukste

Best Energy Team
Loze, Grunte & Cers

Best Employment Team
Klavins & Slaidins Lawin

Best Individual Lawyer
Eriks Blumbergs: Glimstedt & Partneri

Best Foreign Investment Practice
Glimstedt Straus & Partners

 

LITHUANIA

Best Banking & Finance Team
Sorainen Law Offices

Best M&A Team
Bernotas & Dominas Glimstedt

Best Corporate & 
Commercial Team
Lideika, Petrauskas, Valiunas ir partneriai LAWIN

Best Dispute Resolution Team
Norcous & Partners

Best Real Estate Team
Sutkiene, Pilkauskas & Partners

Best Energy Team
Baltic Legal Solutions

Best Individual Lawyer
Giedrius Stasevicius: Lideika, Petrauskas, Valiunas ir partneriai LAWIN

 

LUXEMBOURG

Best Banking & Finance Team
Arendt & Medernach

Best M&A Team
Allen & Overy Luxembourg

Best Tax Team
Nautadutilh

Best Corporate & 
Commercial Team
Elvinger, Hoss & Prussen

Best Dispute Resolution Team
Molitor, Fisch & Associes

Best Real Estate Team
Oostvogels Pfister Feyten

Best Intellectual Property Team
Di Stefano, Sedlo & Moyse

Best Insolvency & Financial Restructuring Team
Kleyr Collarini Grasso

Best Employment Team
Bonn Schmitt Steichen

Best Individual Lawyer
Henri Delwaide: Elvinger, 
Hoss & Prussen

Best Shipping Team
Linklaters

Best Foreign Investment Practice
Dechert LLP

MEXICO

Best Banking & Finance Team
Galicia y Robles, SC

Best M&A Team
Basham, Ringe y Correa

Best Tax Team
PricewaterhouseCoopers

Best Corporate & 
Commercial Team
Gonzalez de Castilla, Abogados, SC

Best Dispute Resolution Team
Gonzalez Calvillo, SC

Best Real Estate Team
Santamarina y Steta, SC

Best Intellectual Property Team
Sanchez-Devanny Eseverri, SC

Best Competition 
& Anti-Trust Team
Von Wobeser & Sierra SC

Best Energy Team
Ricth Mueller, SC

Best Insolvency & Financial Restructuring Team
Cervantes Sainz, S.C.

Best Individual Lawyer
Ricardo Maldonado: Mijares, Angoitia, Cortes y Fuentes, SC

Best Transfer Pricing Team
Ernst & Young

Best Foreign Investment Practice
Jauregui, Navarretey Nadar, SC

 

MOLDOVA

Best Individual Lawyer
Alexander Turcan: Turcan & Turcan

Best Foreign Investment Practice
Levintsa & Associates

 

MONTENEGRO

Best Banking & Finance Team
Harrisons Solicitors

Best M&A Team
Prelevic Law Firm

Best Real Estate Team
Karanovic & Nikolic

Best Employment Team
Law Office Vujacic

Best Individual Lawyer
Ana Kolarevic: Law Office of Ana Kolarevic

 

NETHERLANDS

Best Tax Team
Deloitte

Best Corporate & 
Commercial Team
Stek

Best Dispute Resolution Team
Hocker Advocaten

Best Real Estate Team
Houthoff Buruma NV

Best Intellectual Property Team
Solv Advocaten

Best Competition 
& Anti-Trust Team
De Brauw Blackstone Westbroek

Best Energy Team
Stibbe

Best Insolvency & Financial Restructuring Team
Van Doorne

Best Shipping Team
Nautadutilh

Best Transfer Pricing Team
Ernst & Young

 

NORWAY

Best Banking & Finance Team
Bugge, Arentz-Hansen & Rasmussen

Best M&A Team
Selmer DA

Best Tax Team
Haavind Vislie

Best Dispute Resolution Team
Arntzen de Besche

Best Real Estate Team
Thommessen Krefting Greve Lund

Best Intellectual Property Team
Advokatfirmaet Schjodt DA

Best Competition 
& Anti-Trust Team
Wikborg Rein

Best Energy Team
Kluge Advokatfirma DA

Best Insolvency & Financial Restructuring Team
Wiersholm

Best Employment Team
Advokatfirmaet Hjort DA

Best Individual Lawyer
Christian Bruusgaard: Thommessen Krefting Greve Lund

Best Shipping Team
Vogt & Wiig

Best Transfer Pricing Team
Advokatfirmaet Steenstrup 
Stordrange DA

Best Foreign Investment Practice
Wiersholm

 

PERU

Best Banking & Finance Team
Barrios Fuentes Gallo, Abogados

Best M&A Team
Marroquin & Merino

Best Tax Team
Hernandez & Cia Abogados

Best Corporate & 
Commercial Team
Rebeza, Alcazar & De Las Casas Abogados Financieros

Best Intellectual Property Team
Estudio Olaechea

Best Competition 
& Anti-Trust Team
Muniz, Ramirez, Perez-Timan & Luna-Victoria Abogados

Best Employment Team
Payet Rey Cauvi

Best Individual Lawyer
Eduardo Vega: Payet Rey Cauvi

 

POLAND

Best Banking & Finance Team
Dewey & LeBoeuf Grzesiak LP

Best M&A Team
Clifford Chance

Best Tax Team
Ernst & Young

Best Corporate & 
Commercial Team
Chadbourne & Parke LLP

Best Dispute Resolution Team
Wardynski & Partners

Best Real Estate Team
Lovells H Seisler spK

Best Intellectual Property Team
WKB Wiercinski, Kwiecinski, Baer, SpK

Best Competition 
& Anti-Trust Team
Domanski Zakrzewski Palinka

Best Energy Team
Wiercinski, Kwiecinski, Baehr

Best Insolvency & Financial Restructuring Team
Salans

Best Employment Team
Soltysinski Kawecki & Szlezak

Best Individual Lawyer
Maciej Jamka: Hogan & Hartson Jamka Galos SpK

Best Shipping Team
White & Case W Danilowicz,

 

PORTUGAL

Best Banking & Finance Team
Goncalves Pereira, Castelo Branco e Associados

Best M&A Team
Franco Caiado Guerreiro & A

Best Tax Team
Servulo Correia & Associados

Best Corporate & 
Commercial Team
Miranda Correia Amendoeira & Associados, RL

Best Dispute Resolution Team
Barrocas Sarmento Neves

Best Real Estate Team
Simmons & Simmons Rebelo de Sousa

Best Intellectual Property Team
Garrigues

Best Competition 
& Anti-Trust Team
Jardim, Sampaio, Caldas e Associados

Best Energy Team
Vieira de Almeida & Associados

Best Employment Team
Marques Mendes & Associades

Best Individual Lawyer
Jorges Santiago Neves: Barrocas Sarmento Neves

Best Shipping Law Practice
Andrade Dias & Associados

Best Transfer Pricing Team
Carlos Aguiar, Ferreira de Lima 
& Associados, RL

Best Foreign Investment Practice
AM Pereira, Saragga Leal, O Martins, Judice & Associados

 

REPUBLIC OF IRELAND

Best Banking & Finance Team
Dillon Eustace

Best M&A Team
A&L Goodbody

Best Tax Team
KPMG

Best Corporate & 
Commercial Team
Arthur Cox

Best Dispute Resolution Team
McCann FitzGerald

Best Real Estate Team
BCM Hanby Wallace

Best Intellectual Property Team
Matheson Ormsby Prentice

Best Competition 
& Anti-Trust Team
William Fry

Best Energy Team
O’Donnell Sweeney Eversheds

Best Insolvency & Financial Restructuring Team
LK Shields Solicitors

Best Employment Team
Eugene F Collins

Best Individual Lawyer
Mark Varian: O’Donnell Sweeney Eversheds

 

ROMANIA

Best Banking & Finance Team
Bulboaca & Asociatii

Best M&A Team
Musat & Asociatii

Best Tax Team
Tuca Zbarcea & Asociatii

Best Corporate & 
Commercial Team
Norr Stiefenhofer Lutz

Best Dispute Resolution Team
Nestor Nestor Diculescu Kingston Petersen

Best Real Estate Team
Badea Asociatii

Best Intellectual Property Team
Buzescu CA

Best Competition 
& Anti-Trust Team
CHSH Giluscu & Partenerii

Best Energy Team
Popovici Nitu & Asociatii

Best Individual Lawyer
Peter Buzescu: Buzescu Ca

Best Transfer Pricing Team
Wolf Theiss

 

RUSSIA

Best Banking & Finance Team
Chadbourne & Parke LLP

Best M&A Team
Egorov Puginsky Afanasiev & Partners

Best Tax Team
Ernst & Young

Best Corporate & 
Commercial Team
DLA Piper

Best Dispute Resolution Team
Monastyrsky, Zyuba, Stepanov & Partners

Best Real Estate Team
Norton Rose

Best Intellectual Property Team
Gowlings

Best Competition 
& Anti-Trust Team
Magister & Partners

Best Energy Team
Macleod Dixon ELP

Best Individual Lawyer
Dimitry Afanasiev: Egorov Puginsky Afanasiev & Partners

Best Shipping Team
Egorov Puginsky Afanasiev & Partners

Best Transfer Pricing Team
Pepeliaev, Goltsblat & Partners

Best Foreign Investment Practice
Alrud

 

SAUDI ARABIA

Best Banking & Finance Team
Law Office of Dr Mujahid M 
Al-Sawwaf

Best M&A Team
The Alliance of Abbas F Ghazzawi & Co and Hammad Al-Mehdar

Best Corporate & 
Commercial Team
Al-Soaib Law Firm

Best Dispute Resolution Team
Law Office of Hassan Mahassni

Best Energy Team
Al-Jadaan and Partners

Best Individual Lawyer
Babul J Parikh: Baker Botts LLP

 

SERBIA

Best Banking & Finance Team
Harrisons Solicitors

Best M&A Team
Jankovic, Popovic & Mitic

Best Real Estate Team
Karanovic & Nikolic

Best Individual Lawyer
Aleksander Preradovic: Harrisons Solicitors

 

SINGAPORE

Best Banking & Finance Team
WongPartnership

Best M&A Team
Allen & Gledhill LLP

Best Tax Team
Drew & Napier LLP

Best Corporate & 
Commercial Team
White & Case LLP

Best Dispute Resolution Team
Clyde & Co LLP

Best Real Estate Team
Shook Lin & Bok LLP

Best Insolvency & Financial Restructuring Team
Rajah & Tann

Best Individual Lawyer
Joan Janssen: Clifford Chance Wong

Best Shipping Team
Ince & Co

Best Transfer Pricing Team
Venture Law LLC

Best Foreign Investment Practice
Stamford Law Corporation

 

SLOVAKIA

Best Banking & Finance Team
Linklaters

Best M&A Team
Hamala Kuch Viglasky sro

Best Tax Team
Advokatska Kancelaria JUDr Jaroslav Ruzicka

Best Corporate & 
Commercial Team
Allen & Overy Bratislava sro

Best Real Estate Team
Advokatska kancelaria JUDr Jaroslav Ruzicka

Best Intellectual Property Team
Cernejova & Hrbek

Best Competition 
& Anti-Trust Team
Cechova & Partners

Best Energy Team
Csekes, Vilagi, Drgonec & Partners

Best Individual Lawyer
Rastislav Kuklis: Weinhold Legal vos

Best Foreign Investment Practice
Avocat Sro

 

SOUTH AFRICA

Best Banking & Finance Team
Bowman Gilfillan

Best M&A Team
Edward Nathan Sonnenbergs

Best Tax Team
Webber Wentzel Bowens

Best Corporate & 
Commercial Team
Brink Cohen Le Roux Inc

Best Dispute Resolution Team
Cliffe Dekker Hofmeyr Inc.

Best Real Estate Team
Deneys Reitz Inc

Best Intellectual Property Team
Routledge Modise Attorneys

Best Competition 
& Anti-Trust Team
Cliffe Dekker Hofmeyr Inc.

Best Energy Team
Taback & Associates

Best Insolvency & Financial Restructuring Team
Fluxmans Inc

Best Employment Team
Werkmans

Best Individual Lawyer
Johan Latsky: Cliffe Dekker 
Hofmeyr Inc.

SPAIN

Best Banking & Finance Team
Cautrecasas

Best M&A Team
Clifford Chance SC

Best Tax Team
Landwell Abogados y Asesores Fiscales

Best Corporate & 
Commercial Team
Garrigues, Abogados y Asesores Tributarios

Best Dispute Resolution Team
Gomez-Acebo & Pombo

Best Real Estate Team
Araoz & Rueda

Best Intellectual Property Team
Grau & Angulo

Best Competition 
& Anti-Trust Team
Uria Menendez

Best Employment Team
Bufete Barrilero & Asociados

Best Individual Lawyer
Jesus Alfaro: CMS Albinana & Suarez de Lezo

Best Transfer Pricing Team
Santiago Mediano Abogados

Best Foreign Investment Practice
Roca Junyent

 

SWEDEN

Best Banking & Finance Team
Mannheimer Swartling

Best M&A Team
Linklaters

Best Tax Team
Gernandt & Danielsson Advokatbyra KB

Best Corporate & 
Commercial Team
Advokatfirman Vinge KB

Best Dispute Resolution Team
Advokatfirman Sodermark

Best Real Estate Team
Advokatfirman Delphi

Best Intellectual Property Team
Danowsky & Partners

Best Competition 
& Anti-Trust Team
Advokatfirman Lindahl

Best Energy Team
Advokatfirman Hammarskiold 
& Co AB

Best Insolvency & Financial Restructuring Team
Hamilton Advokatbyra

Best Employment Team
Roschier

Best Individual Lawyer
Manfred Lofvenhaft: Gernandt & Danielsson Advokatbyra KB

Best Shipping Team
Advokatfirman Lindahl

Best Transfer Pricing Team
Rydincarlsten Advokatbyra AB

 

SWITZERLAND

Best Banking & Finance Team
Homburger AG

Best M&A Team
Bar & Karrer

Best Tax Team
PricewaterhouseCoopers

Best Corporate & 
Commercial Team
Thouvenin Rechtsanwalte

Best Dispute Resolution Team
Schellenberg Wittmar

Best Real Estate Team
Walder Wyss & Partners

Best Intellectual Property Team
Froriep Renggli

Best Competition 
& Anti-Trust Team
Nater Dallafior Rechtsanwalte

Best Energy Team
Lalive Attorneys at Law

Best Insolvency & Financial Restructuring Team
Niederer Kraft & Frey

Best Employment Team
CMS von Erlach Henrici

Best Individual Lawyer
Jacques Bonvin: Tavernier Tschanz

Best Transfer Pricing Team
Wenger & Vieli

 

TURKEY

Best Banking & Finance Team
Herguner Bilgen Ozeke

Best M&A Practice
Taboglu & Demirhan

Best Corporate & 
Commercial Team
Ismen Law Firm

Best Dispute Resolution Team
Pekin & Pekin

Best Real Estate Team
Guner Law Office

Best Intellectual Property Team
Mehmet Gun & Co

Best Competition 
& Anti-Trust Team
Birsel Law Office

Best Energy Team
Pekin & Bayar Law Firm

Best Insolvency & Financial Restructuring Team
Cosar Attorneys at Law

Best Employment Team
Bener Law Firm

Best Individual Lawyer
Tolga Danisman: Herguner Bilgen Ozeke

Best Shipping Team
Karaman Law Firm

Best Foreign Investment Practice
Pekin & Pekin

 

UK

Best Banking & Finance Team
Ashurst

Best M&A Team
Jones Day

Best Tax Team
Slaughter and May

Best Corporate & 
Commercial Team
Berwin Leighton Paisner LLP

Best Dispute Resolution Team
Freshfields Bruckhaus Deringer

Best Real Estate Team
Sidley Austin LLP

Best Intellectual Property Team
Addleshaw Goddard LLP

Best Competition 
& Anti-Trust Team
Herbert Smith LLP

Best Energy Team
CMS Cameron McKenna LLP

Best Insolvency & Financial Restructuring Team
PricewaterhouseCoopers

Best Employment Team
SJ Berwin

Best Individual Lawyer
Malcolm Nicholson: Slaughter and May

Best Shipping Team
Ince & Co

Best Transfer Pricing Team
Simmons & Simmons

Best Foreign Investment Practice
Holman Fenwick & Willan

 

UKRAINE

Best Banking & Finance Team
Magister & Partners

Best M&A Team
Astapovlawyers International Law Group

Best Tax Team
Magister & Partners

Best Corporate & 
Commercial Team
Chadbourne & Parke

Best Real Estate Team
Arzinger & Partners

Best Intellectual Property Team
Grischenko & Partners

Best Competition 
& Anti-Trust Team
Doubinsky & Osharova LLC

Best Energy Team
Volkov & Partners

Best Employment Team
Ilyashev & Partners

Best Individual Lawyer
Alexander Pakharenko:
Pakharenko & Partners

Best Transfer Pricing Team
Vasil Kisil Partners

Best Foreign Investment Practice
Lavrynovych & partners

 

URUGUAY

Best Banking & Finance Team
Guyer & Regules

Best Corporate & 
Commercial Team
Estudio Bernstein

Best Real Estate Team
Ogier, Montevideo

Best Energy Team
Ferrere Attorneys at Law

Best Employment Team
Hughes & Hughes

Best Individual Lawyer
Haroldo Espalter: Hughes & Hughes

 

USA

Best Banking & Finance Team
Sullivan & Cromwell LLP

Best M&A Team
White & Case LLP

Best Tax Team
Ernst & Young

Best Corporate & 
Commercial Team
Willkie Farr & Gallagher LLP

Best Dispute Resolution Team
Thompson & Knight LLP

Best Real Estate Team
Kaye Scholer LLP

Best Intellectual Property Team
Kenyon & Kenyon LLP

Best Competition 
& Anti-Trust Team
Mayer Brown LLP

Best Energy Team
Steptoe & Johnson LLP

Best Insolvency & Financial Restructuring Team
Sidney Austin LLP

Best Employment Team
Kramer Levin Naftalis & Frankel LLP

Best Individual Lawyer
Kirk August Radke: Kirkland 
& Ellis LLP

Best Transfer Pricing Team
Duff & Phelps LLC

Best Foreign Investment Practice
Cleary Gottlieb Steen & Hamilton LLP

 

VENEZUELA

Best Banking & Finance Team
D’Empaire Reyna Abogados

Best M&A Team
Macleod Dixon LLP

Best Tax Team
Torres Plaz & Araujo

Best Corporate & 
Commercial Team
Travieso Evans Arria Rengel & Paz

Best Dispute Resolution Team
Araque Reyna Sosa Viso & Pittier

Best Intellectual Property Team
Rodriguez & Mendoza

Best Competition 
& Anti-Trust Team
Hoet Pelaez Castillo & Duque

Best Energy Team
Mendoza, Palacios, Acedo, Borjas, Paez Pumar & Cia

Best Employment Team
Imery Urdaneta Calleja Itriago 
& Flamarique

Best Individual Lawyer
Federico Araujo: Torres Plaz & Araujo

масло мобил 1

progressive.ua

arbud-prom.com.ua